Eindhoven

Heilig Hart Augustijnenkerk ('Paterskerk')

0Tramstraat 370000 http://maps.google.nl/

De kerk: klik hier

Het Maarschalkerweerd-orgel (1906)

Na de ingebruikname van de kerk werd eerst een oud klein orgel geplaatst. Het nieuwe orgel werd in 1906 gebouwd door Michaël Maarschalkerweerd. Het front van dit Frans georiënteerde orgel ontwierp hij in neogotische stijl. Het pneumatische orgel bleef in zijn geschiedenis vrijwel ongewijzigd. Rond 1955 schoof Van de Peet de Gamba van het zwelwerk van 8' op naar 4' vanwege tinpest, hetgeen later ongedaan is gemaakt. In 1975 vernieuwde de orgelmaker Vermeulen uit Weert bij een restauratie de membramen, maakte het orgel schoon, maar wijzigde niets. Bij een restauratie in 2006 door Slooff Orgelbouw werden nieuwe pneumatische koppels aangebracht. Ook werden de membramen vernieuwd en werd de lade van de Contrabas gereconstrueerd. Deze restauratie vond plaats onder advies van Paul van der Woude namens de orde van de Augustijnen. De inspeling na de restauratie vond plaats op 5 november 2006 door Paul van der Woude.

foto Nico Slooff

Dispositie

Hoofdwerk C-f''' Zwelwerk Pedaal C-d'

Prestant 16'
Bourdon 16'
Prestant 8'
Bourdon 8'
Flûte Harmonique 8'
Salicionaal 8'
Octaaf 4'
Roerfluit 4'
Nasard 2 2/3'
Woudfluit 2'
Mixtuur IV-V sterk
Cornet V sterk
Trompet 8'

Koppel I+II 

Vioolprestant 8'
Voix Céleste 8'
Holpijp 8'
Quintadeen 8'
Flûte Octav(iante) 4'
Gamba 4'
Gemshoorn 2'
Basson-Hobo 8'
Vox Humana 8'
Tremelo 

Contrabas(s) 16'
Subbas 16'
Cello 8'
Gedekt 8'
Bazuin 16'

Koppel P+I
Koppel P+II 

Tractuur pneumatische kegelladen
Temperatuur evenredig zwevend



Het Jan Jacob Vool-kabinetorgel (1810)

Het kabinetorgel is gebouwd in ca. 1810 voor de Hervormde Kerk in Driehuizen. Het pedaal is niet oorspronkelijk, maar werd rond 1960 aan het orgel toegevoegd door Van der Peet bij de plaatsing in de kapel van het Kapel Gymnasium Augustinianum in Eindhoven. In 1976 werd het als koororgel geplaatst in de Augustijnerkerk.

foto Piet Bron foto De Orgelvriend 1973.

Dispositie

Manuaal C-f''' Pedaal C-f' Koppelingen
Prestant 8' (discant)
Holpijp 8' (B/D)
Prestant 4' (B/D)
Fluyt 4' (B/D)
Quintfluit 3' (B/D))
Octaaf 2' (B/D)
Mixtuur III sterk (gedeeld)
Vagot 8' (gedeeld)
Gedekt 8'
Quintadeen 2'
Ranket 16'
Pedaalkoppel


Tractuur mechanische sleepladen.
Temperatuur evenredig zwevend.

Literatuur: 'De oude orgels in Eindhoven' door Jo de Vliet. - In: De Orgelvriend, nr. 9, 1973. en De Orgelvriend, nr. 12, 1973.

Gegevens Piet bron 2005/2006


Het kerkgebouw

De paters Augustijnen besloten in 1890 tot de bouw van een nieuwe kerk naar een ontwerp architect P.J. Bekkers in samenwerking met J.P.I. Hegener.

0000

Blauwdrukken van de architectuur uit 1896

0000

De legging van de eerste steen was op 12 mei 1897. De bouw werd voltooid in 1898. Het opvallende 800 kg zware Heilig Hart-beeld, van de Roermondse beeldhouwer Jean Geelen, is gemaakt van hout en verguld koperplaat. Het werd op de spits geplaatst op 19 maart 1898; in de volksmond wordt dit beeld 'Jezus waaghals' genoemd. De kerk behoorde niet tot een parochie en was een openbare kloosterkerk. De kerk werd gewijd in 1916, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het klooster. In de Tweede Wereldoorlog liep de kerk vrijwel geen schade op, alleen werden de klokken gevorderd. Het beeld op de toren moest van de Duitsers worden gecamoufleerd omdat het een oriëntatiepunt was voor geallieerde piloten. Bij het 50-jarig bestaan in 1948 werden enkele gebrandschilderde ramen geschonken door de Eindhovense bevolking. Wegens de hoge leeftijd en het kleine aantal paters, is in 2006 de pastorale zorg gestopt en is de kerk onderdeel van de 'Binnenstadsparochie' Eindhoven geworden.

Boven het portaal de beelden van de patroonheiligen van de orde der Augustijnen, Augustinus (midden), diens moeder Monica (links) en Nicolaas van Tolentijn (rechts).

foto's Wijtse Rodenburg 2010

Het interieur is uitgevoerd in schoon metselwerk. De inrichting is neogothisch, deels van Jan Custers. De gebrandschilderde ramen in de transeptgevels zijn van Daan Wildschut en Charles Eyck.